shiatsu masáž

Šiacu 

 znamená v překladu tlak prsty - je to japonská masážní technika, založená na východní léčební tradici a západní fyziologii a psychologii. Šiacu pracuje s akupunkturními dráhami a body  za účelem obnovit přirozený tokvitální energii  a tak nastolit energetickou rovnováhu v těle.

HISTORIEŠiacu má kořeny v tradiční japonské masážní technice nazývané Anma, která byla založena na tradiční čínské medicíně, která přicházela do Japonska od šestého století. Anma začala upadat v období Edo (1603-1867), kdy ji praktikovali převážně slepí maséři a její léčebný aspekt se začal vytrácet. Obrození této metody znamenalo až vydání knihy Shiatsu Hō v roce 1919. Její autor, Tenpaku Tamai, studoval Anmu a další tradiční terapeutické metody a také západní anatomii, fyziologii a masážní techniky. Ve své práci tyto metody spojil a také znovu rozšířil i o duchovní rozměr léčby. Ve zmíněné knize se také poprvé používá termín šiacu.

Jedním z následovníků Tenpaku Tamaie byl Tokujiro Namikoshi (1905-2000), který v roce 1925 otevřel první šiacu kliniku a v roce 1940 první školu šiacu. V Japonsku se Tokujiro Namikoshi zasloužil o oficiální uznání jeho stylu šiacu Ministerstvem zdravotnictví (1957), za tímto účelem však z něj odstranil většinu východních vlivů.

Další význačná osobnost je Shizuto Masunaga (1925-1981), který se jako psycholog zajímal i o duševní a duchovní rozměry terapie. Do šiacu znovu vrátil aspekty tradiční východní léčby a svoji práci shrnul v knize Shiatsu z roku 1974 a jeho styl je známý jako Zen šiacu.

V druhé polovině dvacátého století vzniklo ještě několik směrů šiacu (viz kapitola o stylech), překotný rozvoj zažila tato metoda hlavně po roce 1980, když se dostala do USA a Západní Evropy[1].

 

Základní princip

Šiacu pomocí protahování, tlaku nebo dotyku uvádí do pohybu energii v akupunkturních drahách a tím obnovuje energetickou rovnováhu těla. Šiacu používá širokou paletu technik – dynamické uvolňování napjatých partií i klidné užití tlaku k tonizaci prázdných míst v těle. Pracuje se prsty, dlaněmi, lokty, koleny nebo chodidly. Účinky šiacu jsou hluboce uvolňující a zároveň posilující.

Základní princip šiacu je jednoduchý – při šiacu terapeut pouze pomáhá masírovanému spojit se s léčivou schopností vlastního těla, a tak obnovit jeho zdraví. Tato práce ovlivňuje nejenom fyzické, ale i emocionální a mentální aspekty ošetřovaného.

Průběh ošetření[editovat]

Šiacu ošetření obvykle probíhá na podložce na zemi, ošetřovaný je při masáži oblečený a nepoužívají se žádné oleje ani emulze. Samotné ošetření může trvat od 45 do 90 minut, často mu předchází krátký rozhovor a po něm následuje čas na odpočinek.

Použití šiacu[editovat]

Šiacu je vhodné pro každého – i pro malé děti, těhotné ženy nebo starší lidi - pokud se klientovi přizpůsobí průběh ošetření a přihlédne se ke kontraindikacím (viz níže).

Indikace[editovat]

Prevence[editovat]

Šiacu, podobně jako většina východních léčebných metod, klade důraz hlavně na prevenci. Základní myšlenkou je starat se o malé zdravotní nerovnováhy (například tělesné napětí ze stresu) než přerostou ve vážnou nemoc (například žaludeční vřed).

Chronické potíže neznámého původu[editovat]

Klienti velmi často vyhledávají šiacu v případě nepříjemných stavů, u kterých západní medicína nediagnostikuje žádné konkrétní onemocnění. Příklady takovýchto stavů jsou: dlouhodobé bolesti hlavy, zad nebo kloubů, chronická únava, nespavost, menstruační potíže nebo problémy s trávením.

Psychika a rozvoj osobnosti[editovat]

Ve východní léčebné tradici tvoří fyzické tělo, mysl a duch jeden celek. Obnovováním energetické rovnováhy šiacu ovlivňuje nejen fyzické, ale i mentální a emocionální aspekty klienta. Šiacu tak pomáhá i při psychických potížích, případně se může stát nástrojem pro všestranný rozvoj osobnosti.

Fyzická zranění[editovat]

Šiacu se jako kombinace fyzické manipulace a práce s energií hodí pro rehabilitaci následků po úrazech pohybového aparátu nebo cévních příhodách.

Vážné nemoci[editovat]

Šiacu není technika na léčení akutních stavů a vážných nemocí. Pokud má terapeut podezření na takový stav, měl by klienta poslat k lékaři. Proto také záleží na vzdělání terapeuta (viz níže školy šiacu). Na druhé straně, šiacu může klientu pomoci lépe zvládat následky intenzivní léčby (např. chemoterapie, ozařování, pooperační stavy), nebo vleklé chronické nemoci (např. vysoký krevní tlak).

Těhotenství[editovat]

Šiacu se nedoporučuje v první třetině těhotenství (viz kontraindikace). V následujících měsících může například ulevit matce od ranních nevolností, bolestí bederní páteře nebo hlavy, případně pomoci s navázaním lepšího vztahu matky a plodu. V každém případě jsou během tehotenství kontraindikovány některé akupunkturní body.

Kontraindikace[editovat]

Šiacu je obecně kontraindikováno v následujících případech[2]:

  • Akutní stav nemoci (např. chřipka) s hořečkou
  • Rakovina
  • Osteoporóza
  • První třetina těhotenství
  • Lokální kontraindikace: křečové žíly, čerstvé jizvy, ekzémy a další porušení kůže, zanícené klouby

Dále by ošetření neměl dostávat klient s plným žaludkem (krátce po jídle) ani osoba pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných látek.

Styly[editovat]

Během druhé poloviny dvacátého století z původního Namikoshiho stylu odvodili jeho následovníci několik odlišných škol šiacu.

  • Namikošiho styl šiacu - styl, který je v Japonsku uznaný jako oficiální terapie. Klade důraz hlavně na západní fyziologii.
  • Zen šiacu - styl šiacu, který je syntézou principů tradiční čínské medicíny a západní fyziologie a psychologie. Základním principem je vyrovnávání momentální prázdnoty a plnosti, zakladatel stylu Šizuto Masunága také uvedl prodloužení klasických akupunkturních drah.
  • Makrobiotické šiacu - zahrnuje klasické akupunkturní dráhy a také principy makrobiotiky.
  • Ohašiacu - syntéza různých stylů šiacu vytvořená Wataru Ohašim
  • Šiacu pěti elementů - spočívá hlavně v teorii Pěti elementů a zahrnuje i některé makrobiotické principy.

 

V posledních letech vznikají i směry rozšiřující šiacu o další aspekty. Například Shintai klade důraz na přední a zadní dráhu, Watsu je šiacu ve vodě a Tantsu přidává prvky tantry.