TYGROVÁNÍ A MOXA

Tyto metody používají místo jehel ke stimulaci aktivních bodů a drah lidského těla především teplo. Teplo získává prohoříváním buď lisovaného malého jehlanu nebo tyčinky (doutníku) pelyňku.

Při tygrování se používá speciální kovový nástroj tvaru doutníku v jehož dutině je upevněna hořící tyčinka vyrobena nejčastěji z lisovaného pelyňku. Tímto nástrojem se  působením  tlaku a tepla uvolňovaného hořením pelyňku stimulují aktivních body a příslušné akupunkturní dráhy. Při moxování se používá moxa, což je tyčinka (doutník) taktéž z lisovaného pelyňku, která se s různou intenzitou přibližuje ke kůži v místech vhodných akupunkturních bodů. Další způsob moxování využívá moxy ve tvaru jehlanu, který se pokládá na místa aktivních bodů a nechává se hořet.

  Moxa vyhání chlad z těla, tygry vyhání vlhkost, toxiny a plísně. Aplikujeme na určité akupresurní body a části těla. Používáme např. na studené nohy, k prohřátí břicha a beder, na nachlazení, imunitu, k posílení sleziny a ledvin, při tzv. napadení větrem, na zbavení se plísní. 

Indikace :  Obdobné jako u akupresury, bolesti a potíže  kloubů, svalové kontraktury a spasmy. 

                    Potíže spojené s menopausou, ovulací nebo menstruační bolesti.